Drak a Rákoš na důchodě pod Ještědem

V ROLINCE před 14 dnyVolné pondělí 17. listopad, Radka, Simona, Dianka a Dan, vyzbrojeni mrkví, tvrdým chlebem dvěmi desetikilovými solemi, využili k výletu za Rákošem a Drakem (Lirongo) pod Ještěd, kde mají naši dědouškové nový domov. O Rákošovi jsme věděli, že se má dobře, jen jsme to chtěli vidět na vlastní oči a také, když jsme do Liberce dorazili, jsme zklamaní nebyli. Prostorný, světlý box, podestláno bohatě suchou slámou, krásné seníčko, Rákošek se tvářil spokojeně, dokonce měl i zapletenou hřívu. Záda mu nahřívají solárkem a když je venku zima (a to přímo pod Ještědem je, to si pište), dostane do výběhu teplou deku. Společnost mu venku dělaly dvě poničky, prostě koňská pohoda. Pozdravili jsme se s panem Korábem, prohlédli jsme si jeho koníky, které opečovává s opravdovou láskou a vydali jsme se do několik kilometrů vzdáleného koňského útulku Rolinka. Jeli jsme tam s velkými obavami, protože o něm jsme neslyšeli nic dobrého: prý mnoho koní a malá péče. Obec Křižany je malebná a nad očekávání rozlehlá, domov pro staré koně jsme našli snadno. V kopcích jsme už z dálky viděli stáda koní, mezi deštěm a sněhem, který nás doprovázel. Ve chvíli, kdy jsme tam dojeli, vysvitlo sluníčko. Po cestě lemované výběhy jsme se vydali za Drakem a našli jsme ho zaujatě se pasoucího mezi několika koníky. Volali jsme na něj, ale zdálo se, že travička je mnohem zajímavější než my.. Samozřejmě byl porostlý huňatou srstí, kopyta ošetřená, zuby mu prý udělali

(dle slov paní majitelky útulku), pásl se, netvářil se nespokojeně, dokonce jeho dýchání je znatelně lepší. Jenže zub pochybností v nás hlodá, protože chybějící střecha nad hlavou pro starého, hubeného koníka plnokrevníka, je přeci jen pro nás těžko polknutelné sousto. Na horách je zima, sněží, prší, teploty klesají hluboko pod bod mrazu a na to on nebyl zvyklý. Paní nám vysvětlovala, že večer je zahání do nějakého spodního výběhu, je tam prý les a nějaký sklípek, ale nic jsme tím směrem neviděli.

Zbývá jen dodat, že Drak byl a je hubený, ostatní koníci byli většinou tlustší, hlavně poníci, a zdáli s v dobré kondici. Uskladněné seno vypadalo pěkně a dokonce přímo ve výběhu byl rozdělaný velký balík sena k celodenní konzumaci. Asi mu to tam svědčí a prožije tam ještě nějaký čas koňského důchodu, ale nemůžeme se zbavit pocitu, že by mu prospělo mít teplou, nepromokavou deku…. nejspíš se na ni budeme muset složit, takže vyzýváme ty, kteří na něj s láskou vzpomínají, jestli by Dráčkovi nepomohli přežít v lepší pohodě blížící se zimu.

video zde ..,

01.12.2008 14:36:47
simonadittrichova
V květnovém časopise jezdectví ( Koníček ) naleznete na straně 8-9 velmi pěknou reportáž o našem oddílu.

Článek ke čtení ZDE

 ČT 1 pořad "Věříš si", záznam můžete shlédnout v archivu ČT ZDE ...
TJ Slavia Ptice, info@jkptice.cz
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one